PostHeaderIcon Zroślicha Syngonium

Opis

Zroślicha to kolejna roślina pochodząca z wilgotnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Jak rośliny pnące, wspina się po pniach drzew. Nowe liście Zroślichy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dobrze oplecie się wokół pnia, bądź tego do czego się przyczepia. Zjawisko to spotykane jest u innych gatunków takich jak filodendrony czy epipremnum.

Stanowisko
Roślina ta powinna znajdować się w miejscu, gdzie światło jest mocne, ale rozproszone. Odmiany, które posiadają białe plamy potrzebują zdecydowanie więcej światła choć źle znoszą ostre promienie słońca.

Temperatura

Temperatura jaka powinna być w pomieszczeniu, podobnie jak u każdej rośliny doniczkowej to temperatura pokojowa choć zimą wymaga chłodniejszego miejsca. Jest także bardzo wrażliwa na przeciągi. Ziemia w doniczce powinna cały czas być wilgotna.

Podlewanie

Zimą ograniczamy podlewanie. Na wzrost rośliny dobrze wpływa nawożenie organiczne jednak zimą tego nie stosujemy.

Przesadzanie
Najlepiej jest przesadzać roślinę co 2-3 lata, ale tylko silnie rozrośnięte egzemplarze. Najbardziej nadaje się do tego ziemia organiczna wzbogacona wilgotnym włóknistym torfem i gruboziarnistym piaskiem. Pamiętajmy, że odmiany pnące koniecznie trzeba podpierać i dać im miejsce do dalszego rozrostu.

Rozmnażanie

Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę to robimy to poprzez sadzonki pędowe.

Dodatkowa ważna uwaga, o której musimy pamiętać to to, że wszelkie prace przy ros linie powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, gdyż zawiera ona sok mogący podrażniać.

Menu