PostHeaderIcon Zanokcica Asplenium

Opis

Zanokcica pochodzi z rodziny paproci, choć jej wygląd nie do końca ją przypomina. Pochodzi z tropikalnych lasów Azji, Afryki i Australii. Ma szerokie i długie blaszkowate liście. Nie jest rośliną pnącą tak jak bluszcz, ale porasta korę drzew, mury domów.

Stanowisko
Paproć dobrze rośnie w zaciemnionych miejscach jednak nie całkiem pozbawionych światła słonecznego. Tak jak w przypadku wielu innych roślin odpowiada jej temperatura pokojowa. Dbajmy jednak o to by nie stała na zimnej podłodze czy parapecie.

Podłoże

Z uwagi na to, że pochodzi z tropikalnych krańców naszego świata, ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi. Wymaga także częstego zraszania letnią wodą. Ważne przy nawożeniu jest stosowanie mieszanki organicznej w okresie wiosny i lata.

Przesadzanie

Nie przesadzamy Zanokci często, wystarczy robić to co 2-3 lata i robimy to tylko wiosną. Stosujemy do tego mieszankę dla paproci.

Pielęgnacja
Ze względu na bujne i duże liście koniecznie trzeba pamiętać o przecieraniu ich mokrą szmatką.

Rozmnażanie

Z uwagi na to, że jest to roślina praktycznie z innej strefy klimatycznej, proces rozmnażania w warunkach domowych jest nie możliwy.

Abyśmy w pełni mogli cieszyć się widokiem naszej rośliny, pamiętajmy by często nie zmieniać jej miejsca i nie przekręcać doniczki co jest bardzo ważne w tym przypadku.

Menu