PostHeaderIcon Woskownica Hoya

 

Opis

Woskownica różowa to roślina szybko i silnie pnąca. Pędy tego jednego z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, choć słabo się rozgałęziają mogą mierzyć nawet kilka metrów. Ma ona błyszczące liście oraz silnie pachnące kwiaty. Im starsza roślina tym jej liście stają się ciemniejsze i zaczynają wydzielać lepki nektar. Woskownica może nawet przez kilka lat nie wytwarzać kwiatów, lecz to normalne, a gdy już się pojawią to co roku będzie ich więcej.

Stanowisko
Jeśli chodzi o warunki domowe to najlepiej jej w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego słońca, ponieważ liście mogą przez to tracić kolor. Z uwagi na to, że jest to roślina pnąca trzeba udostępnić jej miejsce na pędy. Nie lubi także zmiany miejsca.

Temperatura

Jeśli chodzi o temperaturę to wystarczy temperatura pokojowa. Wyjątkiem jest tylko zima. Temperatura nie powinna być większa niż 10 st.C

Podlewanie
Natomiast jeśli chodzi o podlewanie rośliny to robimy to umiarkowanie, gdyż nie toleruje ona nadmiaru wody.

Nawożenie

Nawozimy ją w okresie wiosny i lata. Wpływa to dobrze na jej wygląd i kwitnienie, zimą natomiast tego nie robimy.

Pielęgnacja

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne kwiata to przycinanie pędów, które uschły oraz usuwanie liści, które zżółkły. Jeśli korzenie Woskownicy wypychają ją z doniczki to koniecznie trzeba przesadzić roślinę. Nie robimy tego jednak zbyt często, ponieważ może spowodować to, że kwiat przestanie rosnąć i kwitnąć. Jeśli mamy tę roślinkę już kilka lat to trzeba się liczyć z tym, że może już tak ładnie nie wyglądać co dotyczy liści jak i kwiatów, które na początku silnie, choć przyjemnie pachniały.

Menu