PostHeaderIcon Wilczomlecz Euphorbia

 

Opis

Wilczomlecz (Euphorbia) pochodzi z Madagaskaru, gdzie panuje klimat subtropikalny. Posiada krzaczasty przekrój, a jego pędy pokryte są cierniami. Posiada zielone liście, których długość wynosi ok. 7 cm. Posiada także niepozorne żółte liście przykwiatowe, które są prawdziwą ozdobą rośliny. Roślina posiada liczne kolce dlatego do każdego zabiegu przy niej potrzebne są rękawiczki ochronne.

Stanowisko
Na Wilczomlecz dobrze wpływają bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli dostarczymy roślinie za mało światła może doprowadzić to do zahamowania jej wzrostu a nawet do jej zamierania.

Temperatura

Najlepiej odpowiada mu temperatura 25 st.C Wrażliwa jest na przeciągi. Zimą powinniśmy zapewnić jej temperaturę nie mniejszą niż 16 st.C

Podlewanie

Wilczomlecz podlewamy obficie. Przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce musi jednak przeschnąć. Nie zaszkodzi nawet kilkudniowa przerwa w podlewaniu i pamiętajmy by nie przesadzić. Wilczomleczu nie zraszamy.

Nawożenie

W okresie wiosny i lata do nawożenia używamy mieszanki do kaktusów i nawozimy go co miesiąc.

Podłoże i przesadzanie
Do przesadzania używamy mieszanki ogrodniczej również do kaktusów. Przesadzamy tylko te rośliny, które są bardzo rozrośnięte. Konieczny jest też drenaż na dnie doniczki. Starsze Wilczomlecze potrzebują jedynie corocznej zmiany wierzchniej warstwy ziemi w doniczce. Robimy to wiosną. Z uwagi na to, że Wilczomlecz rośnie szybko i osiąga duże wysokości może być potrzebne podpieranie go. Wystarczy do tego zwykły kijek bądź kijek bambusowy.

Powiązane wpisy:

  1. Poinsecja Euphorbia pulcherrima
  2. Portulakaria Portulacaria
  3. Sansewieria Sansevieria
  4. Kaktusy Cactaceae
  5. Jatrofa Jatropha

Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.

Menu