PostHeaderIcon Szeflera Schefflera

Opis

Szeflera jest bliską krewną bluszczu pospolitego spotykanego u nas i pochodzi z Australii i Nowej Gwinei jak i z okolicznych wysp. Jest bardzo popularną rośliną więc na pewno każdy z nas ją ma, bądź miał kiedyś w swoim mieszkaniu. Istnieje bardzo dużo gatunków tej rośliny różniących się od siebie kształtem, kolorem i wielkością liści.

Stanowisko
Szeflera jest rośliną, która bardzo lubi światło. Najlepiej jednak gdy światło jest rozproszone. Ostre promienie mogą spowodować blednięcie liści.

Temperatura

Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej choć szybciej rośnie w cieplejszym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że zimą nagłe spadki temperatury mogą powodować, że Szeflera zgubi liście.

Podlewanie

Podlewamy ją umiarkowanie. Pozwalamy by ziemia przeschła przed kolejnym podlewaniem. Można także od czasu do czasu lekko ją zraszać.

Nawożenie
Nawozimy co 3-4 tygodnie w okresie od kwietnia do września mieszanką o zmniejszonym stężeniu azotu. Na wzrost i wygląd liści dobrze wpływa nawożenie organiczne.

Przesadzanie

Jeśli chodzi o przesadzanie to robimy to tylko wiosną, gdy zauważymy, że korzenie bardzo się rozrosły, najlepiej co 2-3 lata a nawet rzadziej. Wymaga ona podpierania i przecierania liści z kurzu.

Uwagą dotyczącą rośliny jest by do jednej doniczki sadzić po 2 lub 3 sztuki najlepiej różnej wielkości.

Menu