PostHeaderIcon Syningia Gloksynia

Opis

Inna nazwa Syningi to Gloksynia. Pochodzi z Brazyli, gdzie występuje na terenach wilgotnych lasów tropikalnych. Posiada wielkie, aksamitne kwiaty o kielichowatym kształcie, rozrastające się ku górze. Można spotkać ją w wielu barwach. Najbardziej popularne są czerwone, różowe, fioletowe czy purpurowe. Liście pokryte są delikatnymi włoskami, które są poziome lub wyginają się ku dołowi.

Stanowisko
Pokój, w którym postawimy Gloksynie powinien być dobrze oświetlony światłem rozproszonym. Możemy umieścić ją na parapecie okna północnego lub południowego. Musimy chronić jednak liście przed bezpośrednim słońcem, gdyż może dojść do ich poparzenia.

Temperatura

W czasie wzrostu powinniśmy zapewnić jej temperaturę pokojową. Konieczna jest przy tym duża wilgotność powietrza. Natomiast, gdy mamy tylko bulwę i czekamy aż wyrośnie z niej roślina, temperatura powinna wynosić 15 st.C

Podlewanie

Syningie, która kwitnie podlewamy obficie, ale tak aby korzenie nie były zalane i nie gniły. Ziemia musi przez cały czas wilgotna.

Nawożenie
Nawozimy co 11-14 dni. Używamy mieszanki wieloskładnikowej lub nawozu organicznego.

Przesadzanie

Gliksynia jest rośliną, której nie przesadzamy, ale powinna rosnąć w uniwersalnej mieszance ziemi ogrodniczej. Musi dobrze przepuszczać wodę, ale jednocześnie dobrze utrzymywać wilgoć.

Podlewanie

Ważne by w czasie kiedy roślina przestanie kwitnąć, nie podlewamy jej. Usuwamy zaschnięte liście, a doniczkę z bulwą przenosimy do ciemnego pomieszczenia. W styczniu lub lutym przesadzamy bulwę do nowej doniczki. W końcu znowu podlewamy i ustawiamy do ciepłego i jasnego pomieszczenia.

Menu