PostHeaderIcon Stromante Stromanthe

Opis

Stromante to roślina pochodząca z wilgotnych i ciepłych obszarów Ameryki Południowej. Oczywistym jest więc, że lubi wilgotne powietrze. Uprawiana jest tylko ze względu na swoje czerwonopurpurowe liście z niezwykłymi barwnymi pasami. Niezwykłe w tych kwiatach jest także to, iż w nocy rozkładają swoje liście, a za dnia je skręcają.

Stanowisko
Stromante wymaga miejsca, w którym światło jest rozproszone, gdyż pełne słońce może spowodować żółknięcie i zwijanie brzegów liści. Ze względu na swoje duże liście wymaga ona przestrzeni.

Temperatura

Jeśli chodzi o temperaturę to najlepiej odpowiada jej 20-25st.C Przy 16st.C przestaje rosnąć i powoli obumiera, dlatego ważne jest by kontrolować temperaturę w pomieszczeniu do, którego ją wstawimy.

Podlewanie
Podlewamy Stromante tak aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna, lecz nie zalana. Pilnujemy także, aby podłoże nie przeschło, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zamierania liści. Pamiętajmy o tym by woda do podlewania była miękka.

Nawożenie

Stromante nawozimy co 2-3 tygodnie nawozem o zmniejszonym stężeniu azotu. Zimą jej nie nawozimy.

Podłoże i przesadzanie

Jeśli chodzi o podłoże i przesadzanie to robimy to co 2-3 lata. Przesadzamy do szerokiej, ale płytkiej donicy układając na spód warstwę drenażu. Ziemia powinna zawierać włóknisty torf i gruboziarnisty piasek. Dodatkowo pamietajmy by ścierać zgromadzony kurz osadzający się na liściach, a zasychające i zwiędnięte liście wycinać.

Menu