PostHeaderIcon Strelicja

 

Opis

Strelicja Strelizia pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie występuje na brzegach rzek i na obszarach przybrzeżnych. Ma duże, szmaragdowe i skórzaste liście. Tworzą one kępy, z których wyrastają pędy zakończone wydłużonym liściem, który pokrywa kwiaty. Kiedy dorosną, zaczynają pojedynczo wyrastać z łódeczkowatej „komory”. Przyciągają tym uwagę ptaków jaskrawopomarańczowymi płatkami kielicha i niebiesko-fioletowymi korony. Dwa płatki są tak zrośnięte, że przypominają grot strzały, w których znajdują się pyłki. Po kilku tygodniach od zakwitnienia kolorowych kwiatów, wyrastają błyszczące nasiona otoczone pomarańczowymi włoskami.

Stanowisko
W miejscu, gdzie stoi musi być dużo światła. Nie mogą być to jednak bezpośrednie promienie słoneczne. Ważne by miała dla siebie dużo przestrzeni.

Temperatura

Temperatura powinna być wysoka jeśli kwiat jest w trakcie wzrostu. Zimą powinna być mniejsza w granicach 16-18st.C Nie toleruje przeciągów i przymrozków.

Podlewanie
Podlewamy często i obficie. Ziemia musi jednak przeschnąć przed następnym podlewaniem. Nie trzeba zraszać rośliny.

Nawożenie

Nawozimy często, bo co 6-10 dni. Używamy do tego mieszanki o zmniejszonym stężeniu azotu. Ziemia, do której przesadzamy naszą Strelicje powinna być żyzna i zawierać dużo gliny. Robimy to co 2-3 lata i używamy obszernych donic. Na dno kładziemy dużą warstwę drenażu. Z uwagi na bardzo dużą wrażliwość, od czasu do czasu przecieramy lekko liście Strelicji z kurzu.

Rozmnażanie

Rozmnażamy standardowo z nasion oraz odrostów korzeniowych.

Menu