PostHeaderIcon Stefanotis Stephanotis


Opis

Stefanotis pochodzi z Madagaskaru. Wyglądem przypomina Woskownice. Posiada piękne i zielone skórzaste liście. Z długich pędów wyrastają natomiast białe kwiaty majace kształt patyczków zakończonych małym „grotem strzały”. Z uwagi na brak tolerancji na częste zmiany otoczenia- rośliny nie przestawiamy i nie obracamy jego doniczki.

Stanowisko

Roślina powinna znaleźć się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu na parapecie balkonowego okna. Może również obyć się bez podpierania pędów i wtedy podwieszamy doniczkę do sufitu bądź w okolicach okna.

Temperatura

Temperatura pokojowa powinna panować w pomieszczeniu latem. Zimą natomiast powinna być o kilka stopni niższa.

Podlewanie

W okresie wiosny i lata podlewamy Stefanotis obficie i regularnie. Dobrze zrobi roślinie krótkotrwałe przesuszenie ziemi. Od jesieni ograniczamy podlewanie. Ziemia nie powinna jednak całkowicie wyschnąć. Stefanotisowi nie zaszkodzi zraszanie miękką wodą.

Nawożenie

Nawozimy często, bo co 7-14 dni. Używamy do tego mieszanki wieloskładnikowej. Zimą zaprzestajemy nawożenia. Ziemia, do której przesadzamy roślinę powinna być dobrze przepuszczalna i dobrze utrzymująca wilgoć. Woli jednak gdy w doniczce ma mało miejsca dlatego nie przesadzamy jej często.

Pielęgnacja

Aby roślina dłużej nam kwitła, odcinamy zasuszone kwiaty. Nowe odrosty natomiast owijamy wokół podpory o ile ją posiada.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się poprzez sadzonki pędowe

Menu