PostHeaderIcon Starzec Senecio

Opis

Starzec pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale spotkać go możemy również w Europie Południowej, Turcji, Algierii, Maroko i Tunezji. Jest rośliną, której długie i soczyste liście, gęsto okrywają jego łodygi. Roślina przypomina swego rodzaju koralowiec, który można spotkać w oceanach. Niestety w warunkach domowych nie ujrzymy kwiatów Starca. Może być to możliwe tylko wtedy, gdy doczekamy ciepłego i długiego lata. Mogą pojawić się wtedy pąki kwiatowe, które po rozkwitnieniu wyglądają jak zwykły mlecz.

Stanowisko

Zimą roślina powinna znajdować się blisko okien by dostarczone były jej choć małe promienie słoneczne. Wiosną natomiast jej miejsce powinno znajdować się na balkonie bądź tarasie.

Temperatura

Temperatura, która najbardziej odpowiada Starcowi to temperatura pokojowa. Nocą powinna być trochę mniejsza. Zimą najlepiej, gdy stoi w chłodnym, ale dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

Podlewanie

Podlewać powinniśmy systematycznie, ale oszczędnie. Ziemia musi mieć czas na lekkie przeschnięcie. Zimą podlewamy raczej sporadycznie. Nie wymaga zraszania.

Nawożenie

Do nawożenia, które stosujemy raz w miesiącu używamy mieszanki do kaktusów i sukulentów. Może to być również inny nawóz, musi mieć tylko obniżoną zawartość azotu.

Przesadzanie

Do przesadzania natomiast najlepiej użyć ziemi przepuszczalnej. Mieszanki oparte na torfie mogą powodować gnicie korzeni. Przesadzamy roślinę dopiero wtedy, gdy już właśnie korzenie przedostają się przez otwory w doniczce. Możemy robić to przez cały rok nie licząc zimy. Dodatkowo powinniśmy skracać za długie pędy.

Rozmnażanie

Rozmnażamy Starca z sadzonek pędowych, które najlepiej ukorzeniają się w piaszczystym podłożu.

Menu