PostHeaderIcon Skimia Skimmia

Opis

Skimia jest krzewem pochodzącym z azjatyckich lasów występujących na chłodnym i górzystym terenie. Tworzy tam gęste zarośla, których wysokość może dojść nawet do 1,5 m. Roślina posiada ciemnozielone skórzaste liście. Po roztarciu ich wydziela przyjemny zapach. Wiosną natomiast pojawiają się ciemnoróżowe pąki zebrane w kwiatostany. Kwiaty te bardzo ładnie pachną.


Stanowisko

Nie lubi ostrych promieni słonecznych, gdyż doprowadzają do żółknięcia liści. Natomiast niedobór hamuje kwitnienie. Wiosną i latem nie zaszkodzi roślinie pobyt na balkonie czy tarasie.

Temperatura

Z uwagi na przyzwyczajenie do klimatu umiarkowanego najbardziej odpowiada jej temperatura pokojowa. Zimą natomiast powinna wynosić nie mniej niż 10 st.C

Podlewanie

W okresie wiosny i lata podlewamy umiarkowanie, tak aby ziemia była lekko wilgotna. Zimą natomiast podlewamy rzadko. Warto również od czasu do czasu spryskiwać roślinę miękką wodą.

Nawożenie

Nawozimy co 2-3 tygodnie i używamy do tego mieszanki wieloskładnikowej bez dodatku wapnia. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy Skimie powinno być lekkie, dobrze przepuszczalne i dobrze utrzymujące wilgoć. Najlepsza jest mieszanka o kwaśnym odczynie do uprawy różaneczników.

Przesadzanie

Ważny jest drenaż i to by przesadzać wyłącznie wiosną.

Pielęgnacja

Staramy się systematycznie usuwać zaschnięte liście i kwiatostany nie zapominając o owocostanach. Jeśli nie zadbamy o wystarczająco kwaśną glebę i dobre warunki domowe, liście rośliny mogą żółknąć.

Menu