PostHeaderIcon Rypsalis Rhipsalis

Opis

Rypsalis pochodzi ze Środkowo-Południowej Ameryki i części wysp Karaibskich. Rośnie tam jako epifit porastając gałęzie drzew oraz litofit porastając wilgotne lasy lub skały. Co najważniejsze – jest kaktusem. Posiada wiszące pędy pokryte korzeniami powietrznymi. Roślina wytwarza biało-kremowe kwiaty o wąskich płatkach, które wyrastają z zielonych paków kwiatowych. W mieszkaniu raczej rzadko możemy mieć okazje je zobaczyć.

Stanowisko
Roślina potrzebuje miejsca dobrze oświetlonego światłem rozproszonym. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą doprowadzić do żółknięcia pędów. Najlepiej umieścić doniczkę blisko balkonowego okna.

Temperatura

Temperatura w jakiej ustawimy roślinę powinna wynosić ok. 18-20 st.C, nie może być jednak niższa niż 15 st.C

Podlewanie

Rypsalis nie potrzebuje dużych ilości wody, dlatego podlewamy go sporadycznie. Pilnujmy tylko, aby nie doszło do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina lubi zraszanie i wilgotne powietrze.

Nawożenie
Nawozimy raz na dwa miesiące, używając mieszanki do kaktusów i sukulentów. Zimą oczywiście tego nie robimy.

Podłoże

Ziemia, do której przesadzamy naszą roślinę powinna być lekka i przepuszczalna z dodatkiem gruboziarnistego piasku i torfu. Pamiętajmy, aby podłoże nie było zbyt wilgotne, gdyż może doprowadzić to do gnicia korzeni.

Przesadzanie

Przesadzamy wiosną do szerokich, ale płytkich doniczek. Niezbędny jest oczywiście drenaż na dnie doniczki. Dodatkowo skracamy najdłuższe pędy lub podwiązujemy je.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się poprzez sadzonki pędowe lub z nasion.

Menu