PostHeaderIcon Rozchodnik Sedum

Opis

Rozchodnik pochodzi z północno-wschodniej Syberii, Chin i Japonii. Jest byliną, czyli rośliną zielną wieloletnią. Posiada charakterystyczne i małe liście o woskowym nalocie na całej ich powierzchni.
Rozchodnik potrzebuje dużo światła co dobrze wpływa na wygląd liście i wzrost. Niedobór promieni słonecznych doprowadza do przebarwienia woskowych liści i zmienia wygląd całej rośliny.

Stanowisko
Latem nie zaszkodzi pobyt na świeżym powietrzu, czyli balkonie bądź tarasie.

Temperatura

Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć ok. 16-22 st.C, może być nawet wyższa. Zimą powinniśmy umieścić Rozchodnik w chłodniejszym miejscu, gdzie temperatura nie przekraczałaby 10 st.C

Podlewanie

W okresie od wiosny do jesieni podlewamy roślinę obficie. Koniecznie wylewamy wodę zgromadzoną w podstawku. Kolejny raz podlewamy dopiero kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Roślina nie wymaga zraszania.

Nawożenie
Rozchodnika nawozimy co 3-4 tygodnie nawozem do kaktusów i sukulentów lub też zwykłą mieszanką nawozową. Nie może zawierać ona jednak azotu, gdyż prowadzi on do utraty zabarwienia liści.

Pielęgnacja

Dla dodatkowej pielęgnacji Rozchodnika przycinamy jego najdłuższe pędy i ukorzeniamy je.

Rozmnażanie

Rozmnażamy natomiast z sadzonek pędowych, liściowych lub z podziały.

Ważna uwaga: Pamiętajmy o ważnej rzeczy, nadmiar wody prowadzi do gnicia pędów, a na liściach mogą pojawić się przędziorki lub tarczniki.

Powiązane wpisy:

  1. Aloes Aloe
  2. Stromante Stromanthe
  3. Grubosz Crassula
  4. Grudnik Schlumbergerg
  5. Radermachera Radermachera

Comments are closed.

Menu