PostHeaderIcon Psianka Solanum

Opis

Psianka to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, Madery. Występuje pod postacią krzaka i jest blisko spokrewniona z pomidorem. Posiada małe owoce podobne właśnie do małych pomidorków, które maja kolor pomarańczowy lub czerwony. Usadowione są na pędach, na których rosną równie drobne kwiaty.

Stanowisko
Roślinę ustawiamy w bardzo dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym, gdzie świecą silnie promienie słoneczne. Niedobór ich prowadzi do opadania dojrzałych owoców lub nie dojrzewania ich wcale.

Podlewanie

Podlewamy obficie i systematycznie. Nie dopuszczamy do zasuszenia bryły korzeniowej. Psiance dobrze zrobi zraszanie miękką wodą.

Temperatura

Temperatura jaką powinniśmy zapewnić roślinie to temperatura pokojowa, ale może być o kilka stopni niższą dzięki, której owoce dłużej utrzymują się na roślinie.

Nawożenie
Psianke nawozimy co 7-14 dni używając zwykłej mieszanki nawozowej. Robimy to tylko wtedy, gdy chcemy by roślina przetrwała w naszym domu dłużej niż rok.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy roślinę powinno być mieszanką ogrodniczą z dodatkiem torfu. Przesadzamy do większej doniczki. Psianka jest roślina jedno-sezonową, ale jeśli chcemy cieszyć się nia dłużej to po zakończeniu owocowania wstawiamy doniczkę do chłodnego pomieszczenia i przycinamy jej pędy.

Przesadzanie

Wiosną przesadzamy i czekamy aż ponownie nam zaowocuje.

Choroby

Psianka raczej nam nie zachoruje, ale na liściach mogą pojawić się mszyce lub mączliki.

Powiązane wpisy:

  1. Cyklamen Cyclamen
  2. Ardizja Ardisia
  3. Poinsecja Euphorbia pulcherrima
  4. Anigozantus Anigozanthos
  5. Murraja Murraya

Comments are closed.

Menu