PostHeaderIcon Portulakaria Portulacaria

Opis

Portulakaria pochodzi z południowo-wschodniej części RPA. W swoim naturalnym środowisku jest krzewem bądź małym drzewem. Posiada mięsiste i okrągłe liście, które wyrastają z czerwonych pędów. W końcu pojawiają się różowe kwiaty.
Stanowisko
Roślina wymaga dobrze oświetlonego miejsca światłem rozproszonym. Latem możemy umieścić ją jednak na zewnątrz pamiętając o odpowiednim osłonięciu przed bezpośrednimi promienia słonecznymi. Jeśli postawimy doniczkę w półcieniu to roślina przestanie nam rosnąć.

Temperatura

Najlepsza do rozwoju Portulakari jest temperatura pokojowa. Zimą może także tyle wynosić, nie potrzebne jest chłodniejsze pomieszczenie. Doskonale znosi upały a nie toleruje przeciągów i przymrozków.

Podlewanie

Podlewać powinniśmy raczej rzadko. Ziemia w doniczce przed kolejnym podlewaniem powinna dobrze przeschnąć. Nie dopuszczajmy do przesuszenia bryły korzeniowej. Nie zaszkodzi jak roślina będzie rosła w suchym powietrzu.

Nawożenie
Nawozimy wiosna jak i latem używając specjalnej mieszanki do kaktusów i sukulentów. Robimy to raz w miesiącu.

Przesadzanie

Do przesadzania rośliny używamy natomiast mieszanki ogrodniczej z dodatkiem gruboziarnistego piasku i zwietrzałej gliny. Przed przesadzaniem nie powinno się podlewać jej przez kilka dni. Wznawiamy je kilka dni po przesadzeniu. Dodatkowo pamiętajmy o usuwaniu starych pędów.

Choroby

Roślina nie choruje prawie wcale o ile nie przesadzimy z jej podlewaniem, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni i tym samym do zachorowania chorobą grzybiczą.

Menu