PostHeaderIcon Podrzeń Blechnum

Opis

Podrzeń pochodzi z Nowej Kaledonii i występuje tam w wilgotnych lasach w podszyciu drzew. Jest jedynym gatunkiem paproci drzewiastych, których możliwa jest uprawa w naszym domu. Na 1 metrowym pniu wyrastają zielone liście, na spodzie, których widnieją brązowe zarodniki.

Stanowisko

Najlepiej odpowiada jej światło rozproszone, ale nie narzeka również na zaciemnione miejsca. Jednocześnie jego brak może doprowadzić do zasychania liści.

Temperatura

Podrzeń lubi ciepło, dlatego zapewnijmy mu najlepiej temperaturę pokojową choć może być również trochę wyższa. Zimą nie może spaść poniżej 15 st.C

Podlewanie

Podlewamy tak, aby ziemia była cały czas wilgotna. Nie pozwalamy by nawet krótkotrwale miała sucho, gdyż spowoduje to opadanie liści. Możemy użyć nawet zwykłej deszczówki lub po prostu przegotowanej wody. Podrzeń będzie nam wdzięczny również za zraszanie.

Nawożenie

Nawozimy rzadko, wystarczy raz w miesiącu. Używamy do tego mieszanki nawozowej do paproci. Zimą nie nawozimy.

Podłoże i przesadzanie

Do przesadzania natomiast używamy specjalnie przygotowanej ziemi do paproci bądź żyznej z dodatkiem torfu i gruboziarnistego piasku. Lepiej jednak gdy korzenie są ciasno usadowione w doniczce, dlatego przesadzamy ją rzadko.

Pielęgnacja

Pamiętajmy o usuwaniu zaschniętych liści i najważniejsze- powierzchnie ziemi przykrywamy od czasu do czasu wilgotnym torfem lub mchem.

Menu