PostHeaderIcon Sagowiec Cycas

Opis

Sagowiec pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych terenów Australii, Madagaskaru, Jawy i Indii. Posiada pierzaste liście, które wyrastają z wierzchołka pnia, a liście mają charakterystyczny kształt zwiniętych parasoli. Wytwarza duże kwiatostany przypominające „szyszki”. Z nich natomiast wyrastają kuliste owoce, które mogą być trujące. Dodatkowo bardzo nie lubi dotykania i przestawiania często w inne miejsce.

Stanowisko

Sagowiec wymaga od nas zapewnienia mu rozproszonego światła. Jeśli nie chcemy by liście zasychały a owoce wyrastały, chrońmy ją przed ostrymi promieniami słońca.

Temperatura

Najlepsza temperatura jaką powinniśmy jej zapewnić to 20-25 st.C Zimą natomiast nie może być mniejsza niż 16 st.C

Podlewanie

Podlewamy obficie, ale przed następnym ziemia musi dobrze przeschnąć. Usuwamy wodę zebraną w podstawku. Zimą oczywiście ograniczamy podlewanie, ale możemy do tego zraszać roślinę.

Nawożenie

Nawozimy standardowo co 2-3 tygodnie. Możemy dodatkowo używać nawozu organicznego. Zimą tego nie robimy.

Podłoże i przesadzanie

Podłoże, do którego przesadzamy Sagowiec powinna zawierać duże ilości gruboziarnistego piasku oraz torfu. Przesadzamy wiosną i nie zapominajmy o drenażu.

Pielęgnacja

Dodatkowo kłodziny warto okładać wilgotnym mchem torfowym. Przycinamy także zaschnięte końce liści.

Rozmnażanie

Roślina rozmnażana jest poprzez pojawiające się odrosty bądź z nasion.

Choroby

Roślina rzadko choruje, lecz na liściach mogą pojawić się przędziorki lub wełnowce.

PostHeaderIcon Jak pielęgnować kwiaty

Trudno sobie wyobrazić dom lub ogród bez kwiatów. To właśnie one dodają niesamowitego blasku i piękna każdemu pomieszczeniu. Dzięki nim znacznie owocniejszy jest wypoczynek na świeżym powietrzu. Sęk w tym, że aby to wszystko było możliwe, konieczne jest zadbanie o rośliny. Pojawia się zatem pytanie: jak pielęgnować kwiaty, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich urokiem?

Na początek należy uświadomić sobie, że wiele zależy od rodzaju roślin. Inne wymagania mają wszak rośliny pokojowe, światłolube, kwitnące zimą lub rosnące w doniczkach balkonowych. De facto ile rodzajów roślin, tyle sposobów ich pielęgnacji. O czym zatem należy pamiętać w pierwszej kolejności? Na pewno o systematycznym podlewaniu, zgodnym z zaleceniami producenta. Ponadto trzeba sprawdzać czy rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki, o czym mogą świadczyć suche i żółte liście. W takim przypadku niezbędne jest opryskiwanie kwiatów specjalnymi preparatami.

Jeśli zaś chodzi o to jak pielęgnować kwiaty cięte, to niezwykle istotne jest codzienne zmienianie wody oraz nie łączenie niektórych gatunków ze sobą. Przykład? Tulipany i róże znajdujące się w jednym wazonie padną w ciągu jednego – dwóch dni. Lepiej więc unikać takiego zestawienia.

Menu