PostHeaderIcon Peperomia Peperomia

Opis
Peperomia pochodzi z tropikalnych zakątków świata, rośnie w lasach deszczowych i należy do rodziny pieprzowatych. Posiada tylko i wyłącznie zielone liście, które nie są niczym niezwykłym pod względem właśnie koloru, ale cenione są za ich kształt. Kwiaty zebrane są w długie kwiatostany, które w swoim naturalnym środowisku wydaje owoce.

Stanowisko

Najlepiej czuje się w pełni oświetlonym pokoju, na parapecie bądź widnej kuchni czy łazience. Nie za bardzo znosi sąsiedztwo gorących grzejników choć dobrze znosi letnie temperatury dochodzące nawet do 30 st.C. Zimą natomiast warto przenieść ja do pomieszczenia o kilka stopni chłodniejszego, będzie nam za to wdzięczna.

Podlewanie
Pamiętajmy o częstym choć oszczędnym podlewaniu. Na wygląd liści dobrze wpływa zraszanie miękką wodą. Jeśli mamy możliwość to postarajmy się o podnoszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.


Nawożenie
Od marca do września nawozimy Peperomie najlepiej nawozem organicznym.

Podłoże i przesadzanie
Do przesadzania nadaję się najlepiej uniwersalne podłoże z gruboziarnistym piaskiem. Rosną one lepiej kiedy mają ciasno w doniczce więc dobrze jest przesadzać je nawet co 4 lata.
Pielęgnacja
Wiadomo też, że powinniśmy co jakiś czas ścierać kurz z liści. Jeśli właściwie pielęgnujemy roślinę to jest ona odporna na wszelkie choroby i szkodniki.
Menu