PostHeaderIcon Palma Biczowa Rhapis

Opis

Palma biczowa pochodzi z Chin. Z tamtąd jednak bardzo szybko sprowadzona została do Japonii, Ameryki i w końcu trafiła także do Europy. Roślina jest palmą, która osiąga do 4 m wysokości. Ma smukłe pędy, które wyrastają z podziemnego kłącza i są ozdobione palczastymi liśćmi. Owocami tej rośliny, którymi są jagody, nie nacieszymy się niestety w naszym domu.

Stanowisko

Najlepiej abyśmy zapewnili roślinie dużo rozproszonego światła, ale może być to miejsce nawet lekko zaciemnione. Latem nie zaszkodzi Palmie pobyt na balkonie czy tarasie. Osłaniajmy ją jednak od ostrego słońca i deszczu.

Temperatura

Najlepsza do wzrostu jest temperatura pokojowa choć wyższa też nie zaszkodzi. Zimą temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok.10-12 st.C

Podlewanie

Podlewamy palmę obficie tak aby bryła korzeniowa była dobrze nawilżona. Przed kolejnym podlewaniem ziemia powinna dobrze przeschnąć. Zapewnijmy również w miarę możliwości jej wilgotne powietrze.

Nawożenie

Od marca do września nawozimy co 3-4 tygodnie. Zimą nie nawozimy. Używamy do tego mieszanki nawozowej.

Przesadzanie

Przesadzamy natomiast co 3-4 lata. Używamy do tego ziemi z dodatkiem gliny i gruboziarnistego piasku. Przesadzamy tylko te rośliny, które są mocno rozrośnięte. Usuwamy oczywiście zasychające liście oraz starzejące się kłodziny.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę poprzez nasiona oraz podział rozrośniętych palm. Ważne by chronić roślinę przed papierosowym dymem i innymi zanieczyszczeniami, gdyż jest na to wyjątkowo wrażliwa.

Menu