PostHeaderIcon Pachypodium Pachypodium

Opis

Pachypodium wyglądem przypomina palmę choć taką, na której pniu wyrosły kolce. Na samej górze znajdują się cienkie, zielone liście. Pochodzi ona z Madagaskaru. Ważne by pamiętać o tym, że roślina jest zdradziecka, ponieważ zawiera trujący biały sok. Pachypodium rośnie bardzo wolno jednak w mieszkaniu może osiągnąć wysokość nawet do 100 cm.

Stanowisko

Póki roślina jest jeszcze niska to najlepiej postawić ją na parapet gdzie będzie docierało do niej dużo promieni słonecznych. Ustawiona w półcieniu zacznie przechylać się w stronę gdzie tego słońca jest więcej.

Temperatura

Pachypodium jest ciepłolubna, dlatego rośnie najlepiej w temperaturze 23-25 st.C co nie wyklucza, że dobrze może znieść upał.

Podlewanie

W okresie wiosennym i letnim podlewamy ją umiarkowanie. Pozwalamy przy tym przeschnąć ziemi przed kolejnym podlewaniem. Nie zaszkodzi jej także od czasu do czasu małe przesuszenie.

Nawożenie

Z uwagi na pokrewieństwo z kaktusami nawozimy ją właśnie mieszanką organiczną do kaktusów. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie

Przesadzamy ją również tak jak kaktusy i używamy do tego typowej dla nich mieszanki organicznej o niskim stężeniu azotu. Robimy to co 3 lata, a nawet rzadziej.

Pielęgnacja

Dla lepszej pielęgnacji systematycznie musimy usuwać zasychające liście. Nie musimy przejmować się tym, że roślinie opadają liście i żółknął- to zjawisko całkiem normalne.

Menu