PostHeaderIcon Oplątwa Tillandsia

Opis

Oplątwa (Tillandsia) pochodzi z krajów strefy zwrotnikowej i pod-zwrotnikowej Ameryki. Jest jednym z gatunków epifitów, czyli roślin, które rosną na innych roślinach. Występuje na terenach wilgotnych jak i skrajnie suchych. Zimą oraz wiosną pojawiają się różowo-fioletowe kwiatostany, składające się z różowych liści. Po przekwitnieniu roślina zaczyna obumierać, a jej miejsce zajmują odrosty.

Stanowisko
Oplątwa jest rośliną, która lubi duże ilości światła słonecznego. Wskazane jest jednak aby nieco chronić ją w czasie dużych upałów. Jeśli zapewnimy jej go za mało to może przestać kwitnąć.

Temperatura

Najlepsza temperatura w jakiej powinna rosnąć to temperatura pokojowa. Doskonale znosi również upały, a zimą temperatura nie powinna być mniejsza niż 16 st.C

Podlewanie

Co do podlewania to robimy to obficie. Przed kolejnym podlewaniem ziemia powinna jednak dokładnie wyschnąć. Możemy co jakiś czas spryskiwać Oplątwe miękką wodą- bardzo to lubi.

Nawożenie
Jeśli chodzi natomiast o nawożenie to co 3-4 tygodnie powinniśmy spryskać ją mieszanką do nawożenia dolistnego. Raz w roku możemy także zastosować nawożenie organiczne. Zimą nie nawozimy.

Podłoże i przesadzanie

Do przesadzania używamy mieszanki organicznej z dużą zawartością styropianu i przekompostowanej kory. Przesadzamy do szerokich, ale płytkich doniczek. Nie muszą być wcale większe od poprzednich. Niezbędny jest także drenaż.

Pamiętajmy o usuwaniu zaschniętych liści oraz przekwitłych kwiatostanów.

Menu