PostHeaderIcon Nefrolepis Nephrolepis

 

Opis

Pochodzi z Ameryki Południowej, Afryki, Polinezji oraz Australii. Nefrolepis jest jedną z najpopularniejszych paproci tropikalnych. Jej liście mogą mierzyć nawet 2,5 m. Nie każdy może wie, że paprocie ujemnie jonizują powietrze w naszym mieszkaniu co dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Stanowisko
Najlepiej odpowiada paproci dobrze oświetlone miejsce. Nie możemy jednak dopuścić by promienie bezpośrednio padały na roślinę o ile nie chcemy aby zżółkły liście. Niedobór światła może natomiast doprowadzić do wydłużania się liści.

Temperatura

Temperatura wiosną i latem powinna wynosić 18-20 st.C, a zimą 15-18 st.C

Podlewanie

Pamiętajmy o regularnym i obfitym podlewaniu, gdyż ziemia nie może być przesuszona. Możemy także zraszać wodą, ale tylko w ciągu dnia, by do wieczora roślina zdążyła przeschnąć.

Nawożenie
Nawozimy co 2-3 tygodnie roztworem mieszanki o aż dwukrotnie zmniejszonym stężeniu, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa. Dobrze wpływa na nią również nawożenie dolistne. Zimą nie nawozimy.

Podłoże i przesadzanie

Ziemia, do której przesadzamy paproć powinna zawierać dużą ilość torfu, przekompostowaną kore oraz gruboziarnisty piasek. Robimy to tylko wtedy, gdy korzenie wypełnią całą doniczke. Oczywiście na jej dno kładziemy drenaż.

Pielęgnacja

Pamiętajmy o wycinaniu zaschniętych liści tuż przy ziemi.

Rozmnażanie

Nefrolepis rozmnażamy przy pomocy podzielonych sadzonek albo z zarodników.

Choroby

Roślina choruje rzadko, ale na liściach mogą pojawić się tarczniki.

Menu