PostHeaderIcon Nematanthus

Opis
Nagarbia pochodzi z lasów deszczowych Amazonki. Porasta pnie drzew. Z uwagi na to, że woda po nich spływa, roślina jest zmuszona do zatrzymywania jej w celu przeżycia. Przechwytuje ją poprzez korzenie, gdzie dalej transportuje ją do liści.

Stanowisko
Nagarbia wymaga światła rozproszonego. Bezpośrednie słońce może powodować powstawanie plam na liściach. Jeśli chcemy by lepiej rosła, zalecane jest jej podwieszenie w okolicach okna.

Temperatura
W trakcie wzmożonego wzrostu najlepiej by temperatura w pomieszczeniu była o kilka stopni wyższa od pokojowej. Zimą natomiast o kilka stopni niższa. Nagarbia lepiej wtedy kwitnie.
Podłoże
Podłoże w donicy powinno być przez cały czas wilgotne. Możemy co pewien czas zraszać roslinę, ale suche powietrze specjalnie jej nie szkodzi i nie przeszkadza.

Nawożenie
W okolicach marca raz na miesiąc zaczynamy nawozić roślinę mieszanką wieloskładnikową. Może być to także nawóz organiczny. Wymaga ziemi przepuszczającej wodę z dużą ilością próchnicy.

Przesadzanie
Kiedy zobaczymy, że korzenie wystają przez otwór w doniczce to wtedy ją przesadzamy. Pamietajmy o regularnym usuwaniu kwiatów, które już przekwitły.
Choroby
Raczej rzadko choruje, ale poprzez nadmierne podlewanie po, którym korzenie mają za dużo wody i gniją może pojawić się wełnowiec.
Rozmnażanie
Nagarbia rozmnaża się poprzez sadzonki lub pędy.
Menu