PostHeaderIcon Muchołówka Dionea

Opis

Muchołówka jet bardzo ciekawą rośliną ze względu na jej zamiłowanie do ” zjadania much”. Pochodzi z terenów Północnej i Południowej Karoliny w Stanach Zjednoczonych. Na tych terenach brakuje substancji mineralnych, które są niezbędne, dlatego też zaczęła zadowalać się właśnie owadami. Liście zakończone są jakby kolcami. Po najmniejszym chociaż dotknięciu przez owada tych rzęsek oba liście, które są ze sobą połączone, zamykają się. W środku widnieje różowoczerwony kolor, który je tam wabi.


Stanowisko
Muchołówka nadaje się do trzymania na okiennych parapetach lub dobrze oświetlonej kuchni. Należy jednak unikać miejsc gdzie panuje ostre słońce.

Temperatura

Od wiosny do jesieni zadowala ją temperatura pokojowa, zimą natomiast powinna być o wiele niższa.

Nawożenie

Jest to roślina, której nie nawozimy nie zależnie od pory roku.

Podlewanie

Jeśli chodzi o podlewanie to powinno się pilnować tego, by podłoże było cały czas wilgotne. Używamy do tego tylko i wyłącznie miękkiej wody. Unikamy zraszania liści.


Przesadzanie
Przesadzamy Muchołówkę do ubogiej w substancje mineralne ziemi, do której jest przyzwyczajona. Najlepiej nadaje się do tego mieszanka torfu z perlitem lub gruboziarnistym piaskiem.

Pielęgnacja

Ważne by chronić ją od silnych przeciągów i usuwać nowe pędy kwiatowe, które się pojawiają. Nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do zamierania Muchołówki.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę poprzez nasiona oraz podział tych starszych.

Menu