PostHeaderIcon Łosie rogi Platycerium

Opis

Gatunek ten pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Jest gatunkiem epifitycznym co oznacza, że rośnie na innych roślinach. Posiada dwa rodzaje liści. Jednym z nich są liście zielone, choć tylko za młodu i służą do przyczepienia rośliny do pnia innego drzewa. Szybko jednak brązowieją. Drugim rodzajem są „rogi”, które są zielone przez cały czas. Czerpią one energie i wytwarzają zarodniki.

Stanowisko
Roślina dobrze rośnie w miejscu słabo oświetlonym jak i miejscu, gdzie dociera bardzo dużo promieni słonecznych. Najlepiej umieścić ją w wiszącym pojemniku blisko balkonowego okna.

Temperatura

Najlepsza temperatura jaka powinna być w pomieszczeniu to 18-22 st.C, może być również wyższa o kilka stopni.

Podlewanie

Podlewamy regularnie i obficie, tak, aby ziemia w doniczce dobrze wchłonęła wodę. Jej nadmiar wylewamy. Nie możemy dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża, gdyż roślina uschnie nam całkiem i już więcej nie zakwitnie. Pamiętajmy o wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dobrze wpływa na to regularne zraszanie.

Nawożenie

Nawozimy co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki wieloskładnikowej, która nie zawiera wapnia. Zimą nie nawozimy.

Przesadzanie
Co do przesadzania to robimy to tylko z młodymi roślinami. Przesadzamy je zawsze do większej doniczki. Nadaje się do tego tylko specjalna mieszanka do paproci o lekko kwaśnym odczynie z dodatkiem torfu.

Do usuwaniu kurzu z liści używamy nie szmatki lecz miękkiego pędzelka lub szczoteczki. Nie usuwamy także zaschniętych liści tylko czekamy aż same odpadną.

Menu