PostHeaderIcon Kroton Codiaeum

Opis

Kroton pochodzi z Indonezji i Polinezji, gdzie występuje tam w formie krzewów i drzew, które mogą osiągnąć nawet kilka metrów. Najbardziej charakterystyczne są jego wielobarwne liście o rozmaitych kształtach. To właśnie one są ozdobą rośliny, gdyż kwiaty nie przyciągają już takiej uwagi. W warunkach mieszkalnych zalecane jest ich usuwanie. Warto dodać, że Kroton posiada w sobie mleczny sok, który może być drażniący.

Stanowisko
W mieszkaniu roślina powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym co sprzyja zabarwieniu liści. Nie możemy dostarczać jej ani za dużo, ani za mało promieni słonecznych, gdyż może doprowadzić to do zamierania liści czy utraty ich pięknego zabarwienia.

Temperatura

Najlepszą temperaturą dla Krotonu jest temperatura pokojowa, choć może być również o kilka stopni wyższa. Zbyt niska może powodować zamieranie liści i ich opadanie. Zimą temperatura też powinna być wysoka.

Podlewanie

Podlewamy roślinę regularnie, tak aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Nie możemy dopuścić do przesuszenia jej, gdyż mogą zacząć opadać liście.

Nawożenie

Od marca do sierpnia nawozimy roślinę co 2-3 tygodnie mieszanką o zmniejszonym stężeniu azotu. Możliwe jest także nawożenie organiczne.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy przepuszczalnej i żyznej mieszanki ziem ogrodniczych. Zabieg ten wykonujemy tylko wiosną. Na dnie doniczki niezbędny jest drenaż.

Pielęgnacja

Dla dodatkowej pielęgnacji usuwamy co jakiś czas kurz z liści i uszczykujemy wierzchołki pędów.

Rozmnażanie

Rozmnażamy oczywiście z sadzonek pędowych, których powinniśmy dostarczyć dużo wilgoci i ciepła.

Menu