PostHeaderIcon Kluzja Clusia

Opis

Kluzja pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej i rośnie tam jako drzewo. Posiada silnie rosnące pędy ozdobione dużymi owalnymi liśćmi. Po przekwitnieniu jej kwiatów pojawiają się owoce. Kiedy już dojrzeją to pękają i wydostają się z nich nasiona. Przez nie Kluzja szybko może się rozmnożyć.

Stanowisko
Roślina wymaga dużo rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne źle wpływają na rozwój liści. W miejscu zaciemnionym przestaje natomiast rosnąć.

Temperatura

Roślina jest ciepłolubna dlatego też przez cały rok wymaga temperatury nie mniejszej niż 18-20 st.C

Podlewanie

Podlewać powinniśmy umiarkowanie i regularnie. Ziemia w doniczce musi być cały czas wilgotna, a przed następnym podlewaniem powinna lekko przeschnąć. Zasuszenie bryły korzeniowej doprowadza do opadania liści. Dla podniesienia wilgotności powietrza zraszamy Kluzje wodą.

Nawożenie

Nawozimy roślinę regularnie co 2-3 tygodnie roztworem mieszanki wieloskładnikowej. Możemy stosować również nawożenie organiczne. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie
Do przesadzania używamy lekkiej, dobrze przepuszczalnej i dobrze utrzymującej wilgoć ziemi ogrodniczej. Wiosną przesadzamy tylko młode rośliny, a te starsze co 3-4 lata.

Pielęgnacja

Z uwagi na długie pędy, wymagają one podpierania. Ważne jest także częste przecieranie liści z kurzu.

Rozmnażanie

Kluzje rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych. Aby ukorzeniły się, zapewnijmy im wysoką temperaturę.

Choroby

Roślina choruje rzadko, choć na liściach mogą pojawić się przędziorki i wełnowce.

Menu