PostHeaderIcon Kliwia Clivia

Opis

Kliwia pochodzi z Afryki Południowej. Posiada mięsiste korzenie wyrastające z silnych kłączy. Liście mogą dotrwać do kilku sezonów dopóki nie zastąpią ich nowe i młodsze. Co roku ze sztywnego pędu wyrasta pęd kwiatostanowy zakończony baldachem kwiatów. Nadają się one jako kwiaty cięte.

Stanowisko
Aby Kliwia posiadała piękne kwiaty, dostarczamy jej dużo rozproszonego światła. W miejscu pozbawionym choć trochę promieni słonecznych, przestaje kwitnąć. Latem nie zaszkodzi jej pobyt na świeżym powietrzu, czyli balkonie lub tarasie.

Temperatura

Odpowiednia temperatura dla rośliny to 18-20 st.C. Zimą powinna wynosić ok. 8-10 st.C

Podlewanie

Podlewamy umiarkowanie i regularnie. Ziemia w doniczce musi być przez cały czas wilgotna. Przez nadmierne podlewanie mogą gnić korzenie.

Nawożenie

Nawozimy mieszanką do roślin kwitnących. Robimy to co 3-4 tygodnie, ale tylko w okresie wiosennym i jesiennym, zaczynając już od lutego. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy roślinę powinno być dobrze przepuszczalne. Najlepsza jest uniwersalna mieszanka z dodatkiem gliny.

Przesadzanie

Młode Kliwy powinniśmy przesadzać co roku lecz tylko na wiosnę. Starszym egzemplarzom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi. Najważniejsze by umieścić roślinę na tej samej głębokości w doniczce co była poprzednio.

Pielęgnacja

Dodatkowo usuwajmy zasuszone liście. Jeśli nie chcemy, aby wyrosły nam owoce, tuż po rozkwitnieniu ucinamy kwiatostan. Owoce Kliwy także są ciekawą jej ozdobą.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się poprzez odrosty bądź podział starych roślin.

Powiązane wpisy:

  1. Figowiec Pnący Ficus Pumila
  2. Ciemiernik Helleborus
  3. Eszeweria Echeveria
  4. Grudnik Schlumbergerg
  5. Jatrofa Jatropha

Comments are closed.

Menu