PostHeaderIcon Kariota Caryota

Opis

Kariota pochodzi z tropikalnej Azji, Malezji, Australii i Nowej Gwinei. Jest palmą, której charakterystyczne liście przypominają „rybi ogon”. Kiedy na jednej z kłodzin, na szczycie rozety liściowej pojawia się kwiatostan. Po jego przekwitnieniu wyrastają owoce. Są one jednak trujące. W naturalnych warunkach może osiągnąć nawet do 8 m wysokości, a liście nawet 2-3 m długości.

Stanowisko
Kariota bardzo lubi światło. Wymaga dobrze oświetlonego miejsca światłem rozproszonym. Niedobór natomiast prowadzi do wyciągania się liści i osłabia jej wzrost. Powinniśmy zapewnić roślinie dużo przestrzeni.

Temperatura

Najlepiej odpowiada Kariocie temperatura pokojowa. Zimą musi być jednak nieco niższa, ale nie mniejsza niż 16 st.C

Podlewanie

Podlewamy umiarkowanie, ale regularnie. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Nie dopuszczajmy do zalania korzeni co może spowodować ich gnicie. Nie musimy zraszać rośliny, ale będzie wdzięczna za podnoszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Nawożenie

Co do nawożenia to robimy to co 8-12 dni przy użyciu specjalnego nawozu do zasilania palm.
Warto zastosować także nawożenie dolistne.

Przesadzanie

Do przesadzania rośliny również używamy specjalnej mieszanki do palm. Palmy mocno rozrośnięte przesadzamy wiosną do wysokiej lecz wąskiej doniczki z drenażem na dnie doniczki. Przesadzamy co 3-4 lata.

Pielęgnacja

Usuwamy zżółknięte liście, pozostałe wycieramy z kurzu.

Rozmnażanie

Kariote rozmnażamy z nasion.

Ciekawostka: małe egzemplarze bez problemu możemy posadzić po parę sztuk do jednej doniczki. Mogą one stworzyć razem ciekawą kompozycje.

Menu