PostHeaderIcon Kalatea Calathea

Opis

Kalatea pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej i Afryki. Należy do tej samej rodziny co Stromante oraz Maranta. Przez to spokrewnienie także u Kalatei zachodzi dziwne zjawisko. Możemy po prostu powiedzieć, że jej liście „poruszają się”. W ciągu dnia liście te prostują się i kiedy się o siebie ocierają słychać charakterystyczny szelest. Ogrodnicy cenią ją za różnorodny kształt liści, ich kolor i wzór.

Stanowisko
W mieszkaniu stawiamy doniczkę z Kalateą w miejscu dobrze oświetlonym, lecz koniecznie rozproszonym, może to być nawet półcień. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie rośliny blisko okna balkonowego.

Temperatura

Musimy dostarczać jej dużo ciepła. Temperatura niższa niż 15 st.C może powodować, że roślina przestanie rosnąć.

Podlewanie

Podlewamy Kalatee często i pilnujemy by ziemia w doniczce była przez cały czas wilgotna. Nie może być jednak zalana, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni.


Nawożenie
Nawozimy co 3-4 tygodnie mieszanką nawozów wieloskładnikowych. Nawozy organiczne także dobrze wpływają na rozwój rośliny. Wymaga ziemi lekkiej, przepuszczalnej i oczywiście dobrze utrzymującą wilgoć. Ważne by nie zaniedbywać tej czynności, ponieważ Kalatea może po prostu przestać rosnąć kiedy nie będzie miała już wystarczająco dużo miejsca na korzenie i pędy. Ze względu na swoją wrażliwość na chłód, w czasie zimowego wietrzenia mieszkania pamiętajmy o zasłanianiu liści by nie zmarzły.

Menu