PostHeaderIcon Kaktusy Cactaceae

Opis
Kaktusy to bardzo nam znane rośliny. Ich charakterystyczne kolce powstały ze względu na klimat w jakim pierwotnie rosną. Jest ich ponad 2 tysiące gatunków różniących się kolorem kwiatów, wielkością i kształtem. Większość tych gatunków pochodzi z Ameryki, a tylko nieliczne z Afryki. Ze względu na klimat, który jest tam bardzo suchy, kaktusy wykształciły w sobie ostre kolce dzięki, którym nie muszą pobierać takiej samej ilości wody jakiej potrzebują blaszkowate liście. Służą także do obrony.


Stanowisko
Kaktusy są bardzo wymagające jeśli chodzi o światło. Potrzebują go przez cały rok. Najlepiej zrobimy, gdy ustawimy naszego kaktusa na okiennym parapecie. Może także stać na balkonie kiedy panują upały.

Temperatura
W porze wiosennej i letniej wymagają 18-25 st.C, zimą musi jednak być ta temperatura o parę stopni niższa.
Nawożenie
Kaktusy nawozimy co 2-3 tygodnie mieszanką do tych właśnie roślin bądź do roślin kwitnących.

Podlewanie
W okresie wzrostu roślin podlewamy je bardzo rzadko, ale obficie. Gdy zauważymy, że ziemia w doniczce wyraźnie jest sucha to wtedy znowu podlewamy.
Podłoże i przesadzanie
Do przesadzania używamy specjalnej mieszanki do kaktusów lub ziemi z gruboziarnistym piaskiem i potłuczoną cegłą. Robimy to co 3-4 lata. Doniczka powinna być szeroka, ale płytka.
Pielęgnacja
Dla pielęgnacji kaktusów, co jakiś czas przecieramy je z kurzu i co jest nowością spulchniamy ziemię w doniczce. Z uwagi na ostre kolce pamiętajmy o rękawiczkach ochronnych.
Menu