PostHeaderIcon Jatrofa Jatropha

Opis

Jatrofa pochodzi z rodziny wilczomleczowatych i rośnie na terenach Argentyny, Boliwii, Peru, Hondurasu czy Meksyku, czyli zajmuje całe tereny Ameryki Południowej i Środkowej. Na swoim szczycie wytwarza 3-4 małe listki. Na długim pędzie wyrastają natomiast kwiatostany z drobnymi kwiatkami. Dzielą się one na męskie i żeńskie. Żółte pręciki posiadają kwiaty męskie, a zielone, z których wyrastają potem owoce, są kwiatami żeńskimi.

Stanowisko
Jatrofa potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca. Pamiętajmy jednak, aby chronić ją od bezpośrednich promieni słonecznych. Jeśli światła będzie za mało, może spowodować to zahamowanie wzrostu rośliny i opadanie liści. Nadaje się także do posadzenia w zimowym ogrodzie.

Temperatura

Najbardziej odpowiednią temperaturą dla tej rośliny jest temperatura 20-22 st.C Zima nie może być niższa niż 15 st.C

Podlewanie

Podlewać powinniśmy obficie, ale tak, aby nie doprowadzić do zalania bryły korzeniowej. Czekamy, aż ziemia w doniczce przeschnie i możemy znowu ją podlać. Wylewamy zgromadzona w podstawku wodę. Zima podlewamy rzadziej i nie zraszamy.

Nawożenie

W okresie od wiosny do jesieni nawozimy roślinę tylko raz w miesiącu i to przy użyciu roztworu mieszanki do kaktusów.
Zimą oczywiście nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże do przesadzania powinno także być mieszanką do uprawy kaktusów. Nie zaszkodzi jednak, gdy będzie to zwykła mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gruboziarnistego piasku.

Przesadzanie

Przesadzamy wiosną i tylko wtedy, gdy korzenie przedostawać się będą przez otwory w doniczce.

Dodatkowo przecieramy liście wilgotną szmatką i usuwamy zasychające liście.


Rozmnażanie

Rozmnażamy Jatrofę tylko i wyłącznie z nasion.

Ważna uwaga: roślina posiada w sobie mleczny sok, który może być drażniący dla skóry, dlatego jeśli będziemy mieć z nim kontakt to szybko zmywamy go ciepłą wodą.

Menu