PostHeaderIcon Jaśmin Jasminum

Opis

Jaśmin należy do rodziny oliwkowatych i spotkać możemy go w tropikalnej Azji i Australii, gdzie występuje jako krzew lub pęd. Posiada pojedyncze lub pierzasto złożone liście. Kwiaty są natomiast drobne i liczne o przyjemnym, słodkim zapachu. Kolor kwiatów może być biały, żółty albo nawet różowy. Wydaje również drobne owoce zwane jagodami. Niestety w naszym mieszkaniu nie doczekamy się ich.

Stanowisko
Do lepszego rozwoju i kwitnienia, Jaśmin potrzebuje dużych ilości światła rozproszonego. Podczas letnich upałów pamiętajmy o lekkim przesłanianiu rośliny o ile nie chcemy, aby nam uschła. Z uwagi na długie pędy potrzebne są do nich podpory, ale możemy także umieścić Jaśmin w podwieszanych doniczkach.

Temperatura

Najlepsza temperatura dla rośliny to 18-22 st.C Zimą temperatura powinna wynosić mniej, bo 13-15 st.C Jeśli zapewnimy większą temperaturę to doprowadzi to do słabego kwitnienia w kolejnym roku.

Nawożenie

Nawozimy standardowo co 3-4 tygodnie zwykłą mieszanką nawozową. Dobrze robi roślinie nawożenie organiczne. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Podłoże i przesadzanie
Podłoże, w którym rośnie nasz Jaśmin powinno być wzbogaconą o zwietrzałą glinę i gruboziarnisty piasek dobrą ziemią ogrodniczą. Na dnie doniczki kładziemy drenaż i przesadzamy go co 2-3 lata. Dodatkowo uszczykujemy najdłuższe pędy. Pobudzi to je do rozkrzewiania. Pędy owijamy wokół podpór.

Rozmnażanie

Jaśmin rozmnażamy z sadzonek pędowych.

Choroby

Choruje raczej rzadko, ale na liściach mogą pojawić się wełnowce lub przędziorki.

Menu