PostHeaderIcon Iksora Ixora


Opis

Iksora pochodzi z wilgotnych i gorących regionów Indii i Chin, gdzie rośnie jako krzew ogrodowy. Posiada piękne, błyszczące i zielone liście. Kwiatostany natomiast często mają czerwony kolor. Liście rosną na silnych pędach tworząc tym samym krzew. Na ich końcach wyrastają wcześniej wspomniane kwiatostany.

Stanowisko

Iksora wymaga dużych ilości światła. W czasie kiedy najbardziej grzeje słońce, powinniśmy ją trochę osłaniać. Nie lubi zimna ani przeciągów. Nie przeszkadza jej obecność ciepłych kaloryferów w czasie zimy.

Temperatura

Temperatura nie powinna więc spaść poniżej 18 st.C a jednocześnie może być nawet wyższa niż 25 st.C Zraszamy regularnie o ile trzymamy roślinę w wysokich temperaturach.

Podlewanie

Pamiętajmy aby podlewać Iksore także regularnie, ale tylko odstałą wodą, nie wodą prosto z kranu. Musi być przegotowana.

Nawożenie

W czasie wiosny, lata i jesieni nawozimy roślinę co 10-14 dni używając nawozu wieloskładnikowego. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy mieszanki z dużą zawartością próchnicy, gruboziarnistego piasku i lekko kwaśnej. Przesadzamy tylko te rośliny, których korzenie nie mieszczą się już w doniczce i przedostają się przez otwory odpływowe.

Pielęgnacja

Usuwamy oczywiście kurz z liści za pomocą miękkiej szmatki i przycinamy najdłuższe pędy i przekwitłe kwiatostany.

Rozmnażanie

Rozmnażamy Iksore z sadzonek. Ukorzenią się nam tylko w wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza.

Powiązane wpisy:

  1. Oplątwa Tillandsia
  2. Banan Musa – Bananowiec
  3. Poinsecja Euphorbia pulcherrima
  4. Murraja Murraya
  5. Grubosz Crassula

Comments are closed.

Menu