PostHeaderIcon Guzmania Guzmania


Opis

Guzmania jest najpopularniejszą rośliną z rodziny bromeliaceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej i spotkać ją można aż po Amerykę Południową. Rośnie tam w tropikalnej dżungli. W zależności od gatunku osiąga wysokość 30-40 cm, a średnica zaś 25 cm. Guzmania posiada dekoracyjny wygląd głównie dzięki swoim czerwonym kwiatom. Doskonale komponują się z zielonymi i długimi liśćmi.

Stanowisko

Roslina potrzebuje dużo światła. Zapewnijmy jej go jak najwięcej ustawiając ją na parapecie okna lub w jego pobliżu. Latem powinniśmy chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Nie przeszkadza Guzmani jednak półcień. Guzmania jest rośliną nie tylko światłolubną, ale i co za tym idzie ciepłolubną.

Temperatura

Temperatura nie powinna spaść jednak poniżej 15 st.C

Podlewanie

W okresie wzrostu czyli od wiosny do końca lata wlewamy odstałą i miękką wodę do środka rozety liściowej. Powinna znajdować się tam cały czas, tak samo jak ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Zimą podlewamy oszczędniej. Podłoże nie może byc zalane. Możemy także zraszać roślinę miękką wodą.

Nawożenie

Nawozimy 2-3 razy w ciągu całej wegetacji rośliny. Używamy do tego mieszanki nawozowej o połowę zmniejszonym stężeniu. Nie zaszkodzi również nawożenie dolistne.

Przesadzanie

Guzmania jest roślina, której nie przesadzamy. Musi rosnąć jednak w uniwersalnej mieszance z dodatkiem kwaśnego torfu, pokruszonego węgla drzewnego, przekompostowanej kory oraz styropianu.

Pielęgnacja

Dodatkowo przycinamy dolne liście rozety, które zasychają. Nie jest to dobre dla rośliny, ale poprawi jej wygląd. Po przekwitnieniu usuwamy odrosty rozet.

Choroby

Guzmania nie choruje wcale. Odporna jest na wszelkie grzyby i szkodniki.

Menu