PostHeaderIcon Grudnik Schlumbergerg

Opis

Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie rośnie w dżungli na innych drzewach. Jest kaktusem, choć przypominają nam o tym tylko małe cienkie włoski. Składa się ze spłaszczonych pędów przypominających liście. Są one podzielone na człony o ząbkowatych brzegach. Na końcach „liści” wyrastają ciekawe kwiaty o różowej, czerwonej, białej czy fioletowej barwie.


Stanowisko

Miejsce Grudnika znajduje się na dobrze oświetlonym parapecie okna. Musimy go jednak chronić przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Przez ich nadmiar może dojść do zaprzestania kwitnienia i wzrostu rośliny.

Temperatura

Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić standardowo 18-22 st.C Jesienią natomiast warto zapewnić mu temperaturę ok.15 st.C W tym właśnie okresie zawiązują się pąki kwiatowe.

Podlewanie

W okresie lata podlewajmy roślinę obficie. Starajmy się za każdym razem wylewać wodę z podstawka, aby bryła korzeniowa nie uległa zalaniu. Jeśli pędy zaczną się nam marszczyć to jest to oznaka nadmiernego podlewania. Jesienią podlewanie ograniczamy. Kiedy znowu pojawią się pąki kwiatowe- zaczynamy znowu obficie podlewać.

Nawożenie

Grudnik nawozimy co 2-3 tygodnie mieszanką do kaktusów i sukulentów choć może być to również zwykły nawóz, ale podwójnie rozcieńczony.

Podłoże

Podłoże do przesadzania powinno być przepuszczalne i zawierać gruboziarnisty piasek oraz duże ilości włóknistego torfu.

Przesadzanie

Przesadzamy roślinę tylko po kwitnieniu.

Dodatkowo powinniśmy odcinać przekwitłe kwiaty co lepiej wpływa na dalsze kwitnienie i rozwój Grudnika.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się tylko poprzez sadzonki pędowe.

Menu