PostHeaderIcon Grubosz Crassula

Opis

Grubosz pochodzi z Afryki Południowej, gdzie porasta skaliste tereny silnie ogrzewane promieniami słonecznymi. Z uwagi na zmieniającą się tam temperaturę powietrza, liście przystosowane są do gromadzenia w nich wody. Raz do roku Grubosz wytwarza drobne białe kwiaty zebrane w kwiatostany. Poza nimi roślina posiada zwarte kępy płożących bądź wyprostowanych pędów z ciekawymi liśćmi.

Stanowisko
Roślina wymaga dużo światła. Najodpowiedniejsze dla niej miejsce to parapet okienny. Bezpośrednie i ostre promienie słoneczne mogą prowadzić do czerwienienia się liści, co nie jest jednak dla niej zabójcze. w miejscu, gdzie ma mało światła słabo urośnie i traci ładny wygląd.

Temperatura

Przez okrągły rok najlepiej zapewnić Gruboszowi temperaturę 18-22 st.C choć może być wyższa. Nie przeszkadza mu nawet sąsiedztwo kaloryferów.

Podlewanie

Podlewamy tak, aby bryła korzeniowa dobrze nasiąknęła wodą. Robimy to regularnie. Nie musimy zraszać rośliny, gdyż dobrze reaguje na suche powietrze.

Nawożenie
Nawozimy specjalną mieszanką do kaktusów i sukulentów. Zimą nie nawozimy.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy typowej mieszanki ogrodniczej z dodatkiem zwietrzałej gliny i gruboziarnistego piasku. Możemy wykonywać tę czynność zarówno wiosną jak i latem. Dodatkowo powinniśmy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę poprzez sadzonki ukorzenione w piasku.

Menu