PostHeaderIcon Grewilla Grevillea

Opis

Grewilla pochodzi z Nowej Południowej Walii i południowo-wschodniego Queensland w Australii. W naturalnym środowisku to pięknie kwitnące drzewo, ale występuje także w krzewiastej formie. Ma wydłużone liście, przypominające igły. Jej kwiaty przypominają pompony złożone z pręcików. Ich kolor jest żółty, czerwony bądź kremowy.

Stanowisko
Jeśli chcemy by roślina dalej rozwijała się w naszym mieszkaniu to ustawmy ją blisko balkonowego okna, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych. Wiosną nie zaszkodzi pobyt na balkonie lub w ogrodzie.

Temperatura

Najbardziej optymalna temperatura dla Grewilli to 18-22 st.C Przy wyższej może szybciej przekwitać natomiast przy niższej nie zakwitnąć wcale, a pędy zaczną się wydłużać.

Podlewanie

Podlewanie powinno odbywać się regularnie. Ziemia w doniczce powinna jednak przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Nie poleca się zraszania, gdyż przez to mogą brązowieć liście.

Nawożenie

Od marca nawozimy roślinę co 2-3 tygodnie mieszanką wieloskładnikową.

Przesadzanie

Do przesadzania potrzebna jest dobra ziemia ogrodnicza z dodatkiem gruboziarnistego piasku oraz torfu wysokiego. Kiedy roślina jest już za mała to umieśćmy ją w większej donicy.

Pielęgnacja

Grewilla wymaga podpierania i oczywiście usuwamy przekwitłe kwiaty jak i zasychające pędy.

Rozmnażanie
Rozmnażamy roślinę poprzez sadzonki choć udać się to może tylko fachowcom.

Choroby

Choruje rzadko, ale z powodu dużej wilgotności powietrza mogą pojawić się plamy na liściach.

Menu