PostHeaderIcon Granat Punica

Opis

Granat jest ozdobnym krzewem lub małym drzewkiem o czerwonych kwiatach, z których po przekwitnieniu wyrastają owoce. Każde z tych owoców otoczone jest soczystą skórką ze słodko-kwaśnym sokiem. W zależności od odmiany możemy spotkać także rośliny o białych owocach.

Stanowisko

Granat najlepiej rośnie w dobrze oświetlonym miejscu. Nie przeszkadza mu również bezpośrednie słońce. Nie poleca się miejsca zaciemnionego, gdyż powoduje to zaprzestanie kwitnienia.

Temperatura

Najlepiej rośnie w temperaturze 18-20 st.C Zimą musi być jednak zdecydowanie mniejsza.

Podlewanie

Podlewać powinniśmy regularnie i obficie. Przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Zimą kiedy roślina wegetuje podlewamy sporadycznie. Nie możemy doprowadzić do zasychania korzeni.

Nawożenie

W okresie wiosny i jesieni nawozimy roślinę co 3-4 tygodnie. Używamy do tego mieszanki do roślin kwitnących. Warto używać także nawozów organicznych. Zimą nie nawozimy.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy mieszanki z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Przesadzamy rzadko, wystarczy co 3-4 lata. Starajmy się robić to wyłącznie wiosną i pamiętajmy o drenażu na dnie doniczki.

Pielęgnacja

Dla dodatkowej pielęgnacji rośliny najdłuższe pędy powinniśmy uszczykiwać. Dobrze wpływa to na rozkrzewianie Granatu. Usuwamy także zżółknięte liście. Nie martwmy się jeśli w czasie zimy zaczną opadać liście- jest to całkowicie naturalne zjawisko.

Choroby

Choruje raczej rzadko choć na pędach mogą pojawić się mączliki lub wełnowce. Zapobiec temu można poprzez odpowiednią pielęgnacje rośliny.

Menu