PostHeaderIcon Golteria Gaultheria


Opis

Golteria pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej. Nie osiąga dużych rozmiarów, ale rozrasta się za to na boki i tworzy gęste kobierce złożone ze skórzastych liści. Jesienią zabarwiają się jednak na kolor brunatnofioletowy. Po zakończeniu wiosny wyrastają białe kwiaty. Po zapyleniu przekształcają się w czerwone owoce. Są trujące.

Stanowisko

Golterii odpowiada miejsce lekko przyciemnione jak i w pełnym słońcu. Duża ilość światła sprzyja lepszemu ubarwieniu następnego roku.

Temperatura

Najlepiej odpowiada mu temperatura pokojowa. Zimą musi być jednak mniejsza. Wysokie temperatury mogą powodować zwijanie się liści.

Podlewanie

Podlewamy roślinę umiarkowanie. Nie możemy zalewać korzeni. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale od czasu do czasu może przesychać. Nie musimy regularnie zraszać rośliny.

Nawożenie

Nawozimy wiosną co 3-4 tygodnie. Używamy do tego mieszanki do azalii i różaneczników.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy specjalnego podłoża. Musi to być koniecznie mieszanka do roślin kwaśnolubnych, z dużą ilością torfu. Przesadzamy tylko te Golterie, których korzenie przedostają się przez otwory odpływowe. Robimy to tylko wiosną. Pamiętajmy o usuwaniu zaschniętych i brązowych pędów. Ziemia z wierzchu doniczki powinna być wykładana wilgotnym mchem.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się poprzez podział silnie rozrośniętych pędów. Jeśli nieprawidłowo zadbamy o naszą Golterie liście zaczną brązowieć i opadać.

Menu