PostHeaderIcon Gardenia Gardenia

Opis

Gardenia pochodzi z Azji oraz Ameryki Południowej. Rośnie tam jako krzew, który przyciąga uwagę ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Na końcach pędów wyrastają duże pąki, z których rozwijają się kremowe kwiaty, których aromat, bardzo intensywny zresztą zachwyci każdego. Przypomina on zapach jaśminu. Zapach może być tak silny, że u niektórych osób może powodować bóle głowy.


Stanowisko

Gardenia potrzebuje dużych ilości rozproszonego światła. Bezwzględnie nie może to być nawet półcień. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie doniczki w widnym oknie.

Temperatura

W okresie wiosny i lata, temperatura, w której umieścimy naszą Gardenie powinna wynosić 20-22 st.C Zimą musi być to mniejsza temperatura, ale nie niższa niż 16 st.C Podlewać trzeba roślinę obficie.

Podłoże

Ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna. Aby nie doszło do gnicia korzeni to za każdym razem powinniśmy wylewać wodę z podstawka.

Podlewanie

Zimą podlewanie ograniczamy. Nie można jednak doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Doprowadzić może to do zrzucania pąków kwiatowych.

Nawożenie

Nawożenie powinno odbywać się co 3 tygodnie przy użyciu specjalnej mieszanki do różaneczników. Jesienią nie nawozimy.

Przesadzanie

Gardenie przesadzamy już po zakwitnieniu. Ziemia powinna być przepuszczalna, dobrze żyzna i utrzymująca wilgoć. Przesadzamy tylko te rośliny, które mocno się rozrosły. Robimy to co 3-4 lata.

Pielęgnacja

Powinniśmy ucinać najdłuższe pędy, a liście oczyszczamy mokrą szmatką z kurzu.

Choroby

Gardenia choruje rzadko choć przez podlewanie twardą wodą mogą żółknąć liście.

Menu