PostHeaderIcon Fryzea Vriesea

Opis

Fryzea pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Rośnie tam jako epifit. Jego liście układają się w rozety na końcu, których znajduje się lejek. Z wnętrza rozety wyrasta ognistoczerwony kwiatostan. Rosną na nich żółte kwiaty. W zależności od gatunku, zamiast kwiatów rosnących ku górze, Fryzea posiada kwiaty zwisające lub pierzaste. Każde z nich mają jaskrawe kolory.

Stanowisko

Fryzea potrzebuje dużych ilości rozproszonego światła. Ostre promienie doprowadzają oczywiście do żółknięcia liści, a niedobór natomiast do zahamowania rozwoju odrostów.

Temperatura

Fryzea jest rośliną, która lubi ciepło. Najlepsza temperatura w pomieszczeniu to 22-25 st.C, nie może być jednak mniejsza niż 16 st.C Roślina wrażliwa na przeciągi i przymrozki. Ziemia w doniczce powinna cały czas być wilgotna. Pamiętajmy by nie była zalana. Zraszanie liści jest niezbędne do utrzymania wilgotnego powietrza.

Nawożenie

Fryzee nawozimy co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki do sukulentów. Najlepsza jest mieszanka do Storczyków lub mieszanka zwykła z dodatkiem gruboziarnistego piasku, przekompostowanej kory oraz torfu.

Przesadzanie

Ważne by pierwsze przesadzenie odbyło się po dwóch latach od zakończenia kwitnienia. Niezbędny jest drenaż na dnie doniczki.

Pielęgnacja

Usuwamy oczywiście przekwitłe kwiatostany a liście przecieramy od czasu do czasu z kurzu.

Choroby

Roślina choruje raczej rzadko, ale na liściach pojawić się mogą wełnowce i przędziorki.

Menu