PostHeaderIcon Fiołek afrykański Saintpaulia

Opis

Inna nazwa to Sępolia albo po prostu Fiołek domowy. Pochodzi z Południowo-Wschodniej Afryki. Istnieje tak wiele jego odmian, że nie są one zliczone. Osiąga wysokość nawet do 25 cm. Ma ciemnozielone, mięsiste liście pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty tej rośliny zazwyczaj mają kolor fioletowy lub niebieski, ale zdarzają się też białe, różowe a nawet dwukolorowe. W warunkach domowych rośnie bez zarzutów.

Stanowisko
Jak większość roślin potrzebuje dużych ilości światła, ale najlepiej czuje się w świetle rozproszonym. Nie przeszkadza jej miejsce w półcieniu, ale wtedy może słabiej kwitnąć. Wymaga stałej temperatury powietrza. Wahania jej mogą źle wpłynąć na kwitnienie.

Nawożenie

Fiołki nawozimy co 2-3 tygodnie słabym roztworem nawozu uniwersalnego do roślin doniczkowych.

Podlewanie

Podlewamy obficie. Ziemia powinna być cały czas wilgotna ale nie mokra. Najlepiej podlewać wprost do podstawki. Nie podlewamy liści- to częsty błąd. Nie zraszamy także liści.

Przesadzanie

Jeśli chodzi o przesadzanie to w doniczce powinna znajdować się ziemia z dodatkiem gruboziarnistego piasku, torfu i gliny. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny, albo lekko zasadowy, a doniczka koniecznie płytka. Na jej dno kładziemy drenaż.

Choroby

Roślina rzadko choruje. Nadmiar wody może jednak spowodować gnicie nie tylko korzeni, ale również liści i pąków kwiatowych. Może zostać zaatakowany przez przędziorki i mszyce.

Menu