PostHeaderIcon Figowiec Benjamina Ficus benjamina

Opis

Figowiec ten, potocznie nazywany Fikusem pochodzi z Indii oraz północnej Australii. Wygląda bardziej jak drzewo niż typowa roślina doniczkowa stojąca w naszym mieszkaniu. Na końcu zwisających pędów błyszczą piękne i zielone liście.

Stanowisko

Jest to roślina wymagająca. Zadowala się dobrze oświetlonym miejscem, ale pamiętajmy aby nie przesuwać doniczki. Fikus powinien cały czas być zwrócony w tą samą stronę do światła.

Temperatura

Odpowiada mu oczywiście temperatura pokojowa, a nawet kilka stopni wyższa. Pilnujmy, aby nie była za niska, gdyż doprowadzić to może do opadania liści.

Podlewanie

W okresie wiosennym i letnim podlewamy roślinę regularnie, tak aby ziemia była stale wilgotna. Używamy do tego miękkiej wody. Zimą stopniowo ograniczamy dostarczanie wody. Dobrze reaguje na wilgotne powietrze i zraszanie liści letnią wodą.

Nawożenie

Nawozimy natomiast często, bo co 2 tygodnie. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie
Do przesadzania używamy koniecznie uniwersalnej mieszanki, a na dno doniczki wykładamy drenaż. Podobnie jak inne rośliny, lubi kiedy korzenie są ciasno usadowione na dnie doniczki.

Charakterystyczne dla tej rośliny jest to, że posiada w sobie biały sok przypominający gęste mleko. Nie jest jednak szkodliwy.

Menu