PostHeaderIcon Fatsja Fatsia

Opis

Pochodzi z Japonii. W tamtych warunkach rośnie jako kilkumetrowy krzew. Posiada ciemnozielone i błyszczące liście. Charakterystyczne dla niej jest to, że z każdym nowo wyrośniętym liściem, stają się one coraz większe. Mogą osiągnąć nawet 40 cm szerokości. Fatsja może przetrwać nawet wiele lat.


Stanowisko
Najlepiej postawić roślinę w świetle rozproszonym. Bezpośrednie promienie doprowadzają do matowienia i żółknięcia liści. Nadmierny cień natomiast powoduje opadanie liści.

Temperatura

Fatsja lepiej znosi temperatury niższa, w granicach 14-16 st.C W temperaturze pokojowej rośnie bardzo szybko. Zimą oczekiwać będzie jeszcze niższej temperatury, bo 8-10 st.C

Podlewanie

Co do podlewania to robimy to umiarkowanie. W doniczce powinna cały czas znajdować się wilgotna ziemia. Nie podlewamy jej nadmiernie jeśli nie chcemy by zaatakowały ją choroby grzybicze.


Nawożenie
Nawozimy co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki do roślin kwitnących. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Fatsjii odpowiada uniwersalna ziemia z dodatkiem gruboziarnistego piasku.

Przesadzanie

Przesadzamy ja na wiosnę. Robimy to z młodymi i bardzo rozrośniętymi sztukami. Starsze przesadzamy jak każdą roślinę doniczkową co 3-4 lata.

Pielęgnacja

Pamiętajmy o regularnym przecieraniu liści z kurzu. Odrywajmy stare i zżółknięte liście. Po kilku latach roślina wymaga odkładu powietrznego, czyli rozmnożenia.

Menu