PostHeaderIcon Eszeweria Echeveria

Opis

Eszeweria to roślina pochodząca z obu Ameryk. Rosną w Teksasie aż po Argentynę na piaszczystych i kamienistych podłożach. Są to byliny, czyli rośliny zielne żyjące dłużej niż 2 lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wydająca nasiona bądź zarodniki, rosnące w formie rozety. Posiadają mięsiste liście, a kwiaty zebrane są w baldachy. Tworzenie zwartych rozet liściowych jest sposobem na zbieranie wody. Wiele odmian wytwarza woskową powłokę, która chroni od promieni słonecznych i parowania wody.


Stanowisko
Najlepiej postawić roślinę w silnym, ale rozproszonym świetle. Bezpośrednie promienie słoneczne także toleruje, ale doprowadzić mogą do blednięcia liści. Niedobór światła może prowadzić do wyciągania się rozet.

Temperatura

Za dnia Eszewerii odpowiada temperatura pokojowa, nocą nieco niższa.

Podlewanie

Podlewamy ją obficie, ale przed następnym podlewaniem czekamy aż ziemia będzie wilgotna. Zimą podlewamy sporadycznie. Pamiętajmy o wylewaniu wody z podstawka.


Nawożenie
Nawozimy 2 lub 3 razy do roku. Używamy do tego roztworu mieszanki do kaktusów i sukulentów albo typowym do roślin doniczkowych. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy Eszewerie powinno być dobrze przepuszczalne i dobrze utrzymujące wilgoć. Najlepiej nadaje się do tego mieszanka ogrodnicza z dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwirku.

Przesadzanie

Przesadzamy tylko te rośliny, których bryły korzeniowe nie mieszczą się już w doniczce.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę przez rozety przybyszowe oraz nasiona.

Menu