PostHeaderIcon Echmea Aechmea

Opis

Naturalne warunki Echmei to tropikalne tereny Ameryki Południowej, najczęściej Brazyli. Najbardziej znany gatunek to Echmea wstęgowata. Jej liście mogą osiągnąć do 50 cm. Zebrane są w lejkowatą rozete, najczęściej w poprzeczne paski. Wprost z tej rozety wyrastają różowe bądź białe kwiaty. Dla tej rośliny korzenie są tylko podporą, dzięki nim trzyma się podłoża. Wodę natomiast pobiera bezpośrednio z rozety liściowej, w której się zbiera.

Stanowisko

W mieszkaniu ustawiamy roślinę w widnym, ciepłym i suchym miejscu. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą doprowadzić do żółknięcia liści i zasychania końców. Zimą równie dobrze możemy postawić Echmee w pobliżu grzejnika. Pamiętajmy, że niedobór światła hamuje rozwój odrostów. Choć woda gromadzona jest w rozecie, nie zapominajmy o tym by ziemia w doniczce była mimo to wilgotna. Do rozety wlewamy wodę do jej połowy. Możemy również zraszać roślinę.


Nawożenie
W okresie zakwitania nawozimy nawozami przeznaczonymi do sukulentów. Dobrze znosi także nawożenie organiczne.

Podłoże

Co do podłoża to powinna to być przepuszczalna mieszanka do storczyków. Może być także zwykła ziemia z dodatkiem gruboziarnistego piasku, kory i włóknistego torfu.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę przez oddzielenie ukorzenionych odrostów rosnących u podstawy. Możemy zrobić to również przez nasiona. Niestety Echmea kwitnie tylko raz. Potem powoli zamiera by odrodzić się na nowo.

Powiązane wpisy:

  1. Guzmania Guzmania
  2. Dzbanecznik Nepentes
  3. Fryzea Vriesea
  4. Sagowiec Cycas
  5. Ciemiernik Helleborus

Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.

Menu