PostHeaderIcon Drzewo fasolowe Castanospermum

Opis

Drzewo fasolowe pochodzi z Australii. W okresie lata pojawiają się na nim żółto-czerwone kwiaty, które wyrastają bezpośrednio z konarów. Jego liście podobne są do liści jesionu i są przez cały rok zielone. Ciekawe zjawisko zachodzi wtedy, gdy kwiaty przekwitną. Na ich miejscu pojawiają się długie strąki, w których zawarte są duże nasiona. Drzewo fasolowe jest trujące, choć po odpowiednim przyrządzeniu nasiona można spożywać. Także liście są trujące.


Stanowisko
W mieszkaniu powinniśmy zapewnić roślinie dobrze oświetlone miejsce. Dla liści jednak bezpośrednie promienie słoneczne mogą być zabójcze i może dojść do ich poparzenia.

Temperatura

W warunkach mieszkaniowych wymaga wysokich temperatur, bo 23-25 st.C Niższe mogą spowodować, że roślina przestanie rosnąć.

Podlewanie

Podlewajmy drzewko oszczędnie jeśli nie chcemy by korzenie zaczęły gnić. Możemy spryskiwać je miękką wodą.

Nawożenie

Do nawożenie używamy połowę zalecanego stężenia roztworu. Nawozimy co 2 tygodnie, z zimą zaprzestajemy tej czynności.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy ziemi z dodatkiem torfu i gruboziarnistego piasku. Nie zapominajmy o drenażu na dnie doniczki. Jeśli pędy rośliny wymagają podtrzymywania to podpieramy ją, np. kijkiem. Ze względu na możliwość wyrastania korzeni u podstaw łodygi, ważne by nie przykrywać ich ziemią.

Rozmnażanie

Rozmnażamy ją za pomocą nasion. Choć to drzewo kwitnące to w warunkach domowych tego nie zaobserwujemy.

Menu