PostHeaderIcon Difenbachia Dieffenbachia


Opis

Difenbachia pochodzi z tropikalnej Ameryki i występuje od Meksyku po Argentynę i Paragwaj. Kwiaty tej rośliny osiągają nawet 2 metry. Największą ozdobą są jednak biało lub żółto nakrapiane duże liście. Bardzo ważne jest to, że roślina zawiera trujący sok, a on natomiast strychninę, która jest trucizną. Może podrażniać ona skórę.

Stanowisko
Difenbachia będzie nam wdzięczna gdy zapewnimy jej dużo rozproszonego światła. Najlepsze miejsce to odległość 2-3 m od okna. Nie dopuszczajmy jednak, aby liście narażone były na bezpośrednie promienie słoneczne.

Temperatura

Najlepsza temperatura dla rozrostu Difenbachi to 20-22 st.C Zimą musi jednak być niższa o 6-8 stopni.

Podlewanie

Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna choć nie zalana. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i żółknięcie liści. Nie możemy dopuścić także do przesuszenia ziemi i bryły korzeniowej.

Nawożenie
Co do nawożenia to robimy to co 2-3 tygodnie za pomocą mieszanki nawozowej o zmniejszonym stężeniu azotu. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie

Podłoże do przesadzania powinno być dobrze przepuszczalne, dobrze utrzymujące wilgoć i mieć wyraźny kwaśny odczyn. Przesadzamy wiosną tylko młode rośliny. Starszym wystarcza zmiana wierzchniej warstwy ziemi.

Pielęgnacja

Dodatkowo pamiętajmy o usuwaniu wilgotną szmatką kurzu zbierającego się na liściach i usuwaniu pojawiających się kwiatostanów. Jeśli nie będziemy odpowiednio pielęgnować rośliny to na liściach mogą pojawić się przebarwienia chorobowe.

Choroby

Mogą pojawić się również przędziorki lub wełnowce.

Menu