PostHeaderIcon Daktylowiec Phoenix

Opis

Daktylowiec pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych obszarów Azji, Afryki i Wysp Kanaryjskich i jest palmą daktylową, która osiąga wysokość nawet 30 metrów. Posiada strzelisty pień zakończony pierzastym pióropuszem i mocnymi liśćmi. Jest także rośliną dwupienną, czyli na jednej roślinie występują męskie i żeńskie kwiaty.

Stanowisko
Daktylowiec wymaga dużych ilości rozproszonego światła. Ostre promienie słoneczne mogą doprowadzać do poparzenia liści. Niedobór natomiast hamuje jej wzrost, a liście bardziej się wydłużają. Latem najlepiej wystawić roślinę na balkon albo do ogrodu.

Temperatura

Temperatura w jakiej pozostawimy Daktylowiec powinna wynosić 18-22 st.C Zimą natomiast powinna być mniejsza, w granicach 13-16 st.C

Podlewanie

Podlewać powinniśmy obficie. Ziemia w doniczce musi być cały czas wilgotna, ale nie zalana. Usuwamy wodę z podstawka, aby nie doszło do gnicia korzeni. Możemy również zraszać miękką wodą liście.

Nawożenie
Co do nawożenia to robimy to co 2-3 tygodnie używając zwykłej mieszanki nawozowej. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy Daktylowiec powinno być uniwersalną mieszanką do uprawy palm. Nie zaszkodzi jednak zwykła mieszanka z dodatkiem gliny i gruboziarnistego piasku.

Przesadzanie

Przesadzamy roślinę co 2-3 lata kiedy zauważymy, że korzenie Daktylowca nie mieszczą się już w doniczce i wydostają się poprzez otwory w doniczce.

Dodatkowo usuwamy zasychające liście. Duże egzemplarze wymagają podpierania.

Ważna uwaga: Daktylowiec nie znosi dotykania, dlatego staramy się tego nie robić.

Menu